Dikey peyzaj


Dikey peyzaj
Dikey peyzaj
Dikey bahçeler
Dikey bahçeler
Dikey bahçe Sistemi
Dikey bahçe Sistemi
Dikey Bitkilendirme
Dikey Bitkilendirme

Dikey Peyzaj doğrudan bir binanın cephesinde ya da ayrı yapısal sistemlerde büyüyen bitki örtüsü alanlarıdır; Genellikle modüler üniteler, bitkisel paspaslar veya yapısal duvarlara veya çerçevelere tutturulmuş kafeslerden oluşur. Genel olarak, bunlar iç duvarlarda veya binaların dış cephelerinde kullanılan dikey dikim sistemleridir. Su tüketimini en aza indirgemek için kapalı veya açık drenaj sistemleri ile sulanırlar. Yapımında, yapısal destek unsurlarının bütünlüğü, hasar ve daha pahalı olan rekonstrüksiyon ihtiyacını önlemek için dayanıklı ve uzun ömürlü su yalıtımı ile korunmalıdır. Dikey peyzaj estetik açıdan hoş ve sürdürülebilirdir ve dikey yüzeyler kullanarak kentsel alanların yeşillenmesine katkıda bulunurlar: inşa edilmiş ticari ve büro alanları, parklar ve kamu tesisleri, eğitim ve sağlık binaları ve perakende alışveriş alanları canlandırır; çevreye duyarlı binalara ve çevrelere ek renk katarlar. Günümüzde, dikey peyzajlar genellikle estetik ilaveler olarak düşünülür, ancak onlarda kullanılan teknoloji geliştikçe, sürdürülebilir kentsel çevrenin geleceğinde önemli bir rol oynayabilirler

Dikey Peyzaj Sistemleri

Bitkileri taşıyan PVC paneller Ahşap Latalar yardımı ile yeşillendirilecek olan duvara sabitlenmesinden sonra panellerin üzerine  iki kat keçe gerdirilerek sistem kurulur. Keçeler bitkilerin sıgabilecegi şekilde kesilerek cepler oluşturulur , fazla topraklardan arındırılmış olan bitki kökleri bu köklerin arasına koyulur. Düzenek üstüne delikli su borusu yerleştirilerek gerekli olan su ve besnleri alması sağlanır  sisteme bir drenaj sistemi eklenerek suyun devirdaimle otomatik olarak tekrar kullanılması sağlanır , böylece sistem kendi kendine yetebilen bir sistem haline dönüştürülür. . Böylece keçe nemlenir ve bitki kökleri iki keçe arasında sürer ve gelişir. Bu sistemle yapılan bir yeşil duvarın 1m²’si 15-22 kg’lık bir ağırlığa sahip olur.

Dikey Peyzaj Yararları

İnsan üzerindeki stresin azaltma eğilimi vardır, nemi dengeleme , ruhun dinlendirilmesi, bol oksijenden dolayı ortamda ki canlılığın arttırılması , Yeşil ortamlarda çalışan insanların daha sakin, daha huzurlu ve mutlu oldukları kanıtlanmıştır.
Dikey Peyzaj Panelleri sesin etkisini azaltarak dışarıdaki gürültünün içeri gelmesini engeller , aynı zamanda içeride arzuya göre su seslerinin artması sağlanarak doğada olduğunuz hissedilmiş olur.  Yerden tasarruf sağlar. En dar alanlarda dahi yüzlerce bitkiyle bir orman etkisi yaratır. Ayrıca gayrimenkullerinizin değeri artar
"Dikey Peyzaj" için QFS Beykoz 'nin peyzaj mimarları, her proje için CAD tabanlı bir dikim planı geliştirir.

 

 Hizmetlerimiz!

Dikey Bahçe oluşturmak için kullanılan üç ana malzeme var; duvara 10 cm mesafe ile monte edilmesi gereken metal bir çerçeve, duvar ile bahçe arasındaki izolasyonu sağlayacak, duvarın ıslanmasını engelleyecek bir PVC plaka ve kısa köklü bitkilerin tutunacağı, poliamitten yapılmış, küflenmeye karşı dayanıklı keçe katman.

Bahçe Mobilyaları: Dış ortamlara karşı dayanıklı ve uzun ömürlü ürünler seçiniz. Öncelikle de bahçe mobilyası seçerken dayanıklı ve uzun ömürlü bir ürün seçildiğinden emin olunması gerekmektedir. Bahçe veya açık balkonlar toz toprak alabilen yerlerdir. Bu yüzden mobilyanın kolay temizlenebilmesi çok önemlidir.. Ahşap mobilyalarda daha pürüzsüz yüzeyler, plastik malzemelerde damarsız ve parlak yüzeyler tercih edilmez ise damarların ve pürüzlerin arasına dolacak tozlar daha yepyeni almış olduğunuz mobilyalarınızı eski ve kirli bir görüntü sergileyebilir.

Peyzaj : Bilimsel ve sanatsal ilkelerin ve teknolojinin kullanılması ile doğal ve kültürel çevrenin planlanması, tasarlanması ile oluşturulur.çevresel ve estetik kalitenin geliştirilmesi ile yaşayanlar için sağlıklı estetik bir mekanlar oluşturulur .